Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach w likwidacji
Godło Polski

Wszechnica Świętokrzyska

Możemy pochwalić się przeszło 27 000 absolwentów

Odbiór dokumentów

Szczegóły

Wydawanie zaświdczeń

Szczegółowe informacje

Bootstrap Slider

Kalendarium

2013 r.


11.12.2013
Mili goście odwiedzili Wszechnicę

11 grudnia 2013 roku klasa III E ze Szkoły Podstawowej Nr 33 im. I. Paderewskiego w Kielcach wraz z wychowawcą Panią mgr Mirosławą Skuzą odwiedziła Wszechnicę Świętokrzyską. Dzięki uprzejmości Jego Magnificencji Rektora prof. dr. hab. Mieczysława Adamczyka oraz pracowników uczelni, uczniowie zapoznali się z historią powstania Wszechnicy oraz jej blisko dwudziestoletnią działalnością edukacyjną.

Podczas wizyty dzieci poznały między innymi pracę dziekanatów czy uczelnianej biblioteki. W sali posiedzeń Senatu uczniowie podziwiali najważniejsze znaki tożsamości uczelni: sztandar, flagę, logo. Specjalnie dla miłych gości JM Rektor udostępnił do obejrzenia swoje insygnia: łańcuch rektorski, pierścień i berło, a także togę.24.10.2013
Łukasz Woźniak zwycięzcą VII Biegu Przełajowego „Politechnika 2013” o Puchar Rektora Politechniki Świętokrzyskiej

Z przyjemnością informujemy, że Łukasz Woźniak, student II roku studiów II stopnia na kierunku „wychowanie fizyczne” w naszej uczelni, zajął I miejsce w VII Biegu Przełajowym „Politechnika 2013” w kategorii open, wyraźnie dystansując pozostałych zawodników. Zwycięstwo Łukasza nie jest przypadkowe, ponieważ nasz student jest aktualnym brązowym medalistą Akademickich Mistrzostw Polski w biegach przełajowych, które odbyły się na początku kwietnia br. w Łodzi.

Czytaj więcej na stronach echodnia.eu
30.09.2013 r.
Obrony prac magisterskich Katarzyny Solus-Miśkowicz i Kingi Kubickiej

Katarzyna Solus-Miśkowicz, zawodniczka Cyklo-DEK Meble Kielce, reprezentantka Polski w kolarstwie górskim, po ukończeniu studiów I stopnia na kierunku wychowanie fizyczne z gimnastyką korekcyjną we Wszechnicy Świętokrzyskiej, kontynuowała naukę na studiach II stopnia na kierunku turystyka i rekreacja. W piątek, 27 września br. obroniła pracę magisterską, której promotorem był dr Rafał Pawłowski.

Z kolei Kinga Kubicka, wielokrotna medalistka mistrzostw Polski oraz pucharów Europy i świata w judo, była zawodniczka Żaka Kielce, a obecnie Floty Gdynia, podobnie jak Katarzyna Solus-Miśkowicz, ukończyła studia licencjackie na kierunku wychowanie fizyczne z gimnastyką korekcyjną, natomiast naukę kontynuowała następnie na kierunku pedagogika ze specjalnością resocjalizacja i profilaktyka społeczna, prowadzonym na Wydziale Humanistyczno-Pedagogicznym WŚ. W poniedziałek, 30 września, obroniła pracę magisterską, napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Jolanty Dzieniakowskiej.

Obie zawodniczki, a jednocześnie studentki kieleckiej uczelni, są niezbitym dowodem, że uprawianie sportu wyczynowego na wysokim poziomie można pogodzić z nauką. Zarówno Solus-Miśkowicz, jak i Kubicka, studiują jeszcze we Wszechnicy Świętokrzyskiej na studiach magisterskich w zakresie wychowania fizycznego.28.09.2013 r.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2013/2014

28 września w auli uczelni JM Rektor prof. dr hab. Mieczysław Adamczyk dokonał otwarcia dwudziestego roku akademickiego w historii uczelni. Na inaugurację przybyli między innymi świętokrzyscy parlamentarzyści, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, a także instytucji i firm zaprzyjaźnionych i współpracujących z naszą uczelnią. W uroczystości udział wzięli również pracownicy naukowo-dydaktyczni i administracyjni uczelni, a także duże grono studentów – głównie I roku.

Podczas inauguracji studenci, którzy w ubiegłym roku akademickim uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce lub wykazali się szczególnymi osiągnięciami sportowymi uhonorowani zostali Stypendiami Rektora.

Przemówienie inauguracyjne na temat „Czy nauce przysługuje autorytet?” wygłosił prof. dr hab. Krzysztof Konarzewski.

W tym roku JM Rektor zrezygnował z organizacji tradycyjnego koktajlu, a jego równowartość przekazał na potrzeby Domu Pomocy Społecznej im. Jana i Marysieńki Sobieskich w Kielcach.

Oprawę artystyczną uroczystości zapewnił zespół wokalny DIFFERENTUS pod dyrekcją Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz.

Na zakończenie uroczystości goście wysłuchali niezwykłego koncertu w wykonaniu trio kameralnego „CON DYNAMICO”.


17.09.2013 r.
II międzynarodowy panel dyskusyjny nt. „Praca z uczniem zdolnym – rozwiązania systemowe i lokalne, teoretyczne i praktyczne na Ukrainie”

17 września 2013 r. na Wydziale Humanistyczno-Pedagogicznym Wszechnicy Świętokrzyskiej odbył się międzynarodowy panel dyskusyjny. W spotkaniu uczestniczyła m.in. profesor Ołena Boczarowa z Katedry Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej Języków Obcych w Gorłowce, która jest też współpracownikiem i konsultantem Liceum dla uczniów zdolnych przy Donieckim Uniwersytecie Narodowym na Ukrainie. W dyskusji zastanawiano się przede wszystkim nad sposobami diagnozowania zdolności oraz wspierania i motywowania uczniów zdolnych. Poruszono też kwestie przygotowania nauczycieli do pracy z uczniami zdolnymi oraz omówiono kierunki badań nad zdolnościami intelektualnymi i twórczymi w Polsce i na Ukrainie.


15.09.2013 r.
Nowi trenerzy piłki nożnej

Zakończyła się kolejna edycja kursu trenera II klasy z piłki nożnej w naszej uczelni. Był to jeden z ostatnich kursów w kraju rozpoczęty przed wprowadzeniem deregulacji w zawodach instruktorów sportu oraz trenerów.

Końcową pracę dyplomową obroniło 35 uczestników, którzy rekrutowali się z terenu całego kraju. Wielu z nich to byli piłkarze lub jeszcze czynni zawodnicy. Wśród absolwentów kursu znaleźli się np. Dariusz Łatka (były piłkarz Korony Kielce) czy Dariusz Kołodziej z Podbeskidzia Bielsko-Biała. Nasz region reprezentowali w tym gronie m.in. Krzysztof Trela z Łysicy Bodzentyn i Bartłomiej Strzębski z Wiernej Małogoszcz.

Przyszli trenerzy przygotowali prace dyplomowe na wysokim poziomie, a ich obrony ocenione zostały dobrze i bardzo dobrze.

Osoby, które ukończyły kurs otrzymają dyplomy trenera II klasy z piłki nożnej, wydane przez Ministra Sportu i Turystyki.

Gratulując wyników, przewodniczący komisji Rektor Wszechnicy Świętokrzyskiej prof. dr hab. Mieczysław Adamczyk potwierdził, że uczelnia w dalszym ciągu będzie organizowała kursy dla przyszłych szkoleniowców w różnych dyscyplinach sportu.


1.09.2013 r.
Zmiana struktury organizacyjnej uczelni

Zgodnie z zapisami znowelizowanego Statutu Wszechnicy, 1 września 2013 r. nastąpiła zmiana struktury organizacyjnej uczelni, polegająca przede wszystkim na zniesieniu funkcji prezydenta i przekazaniu jego dotychczasowych kompetencji rektorowi, a także zrównaniu do czterech lat kadencji wszystkich organów uczelni.

Funkcję rektora w nowej kadencji objął prof. dr hab. Mieczysław Adamczyk. Dziekanem Wydziału Wychowania Fizycznego i Turystyki został prof. dr hab. Janusz Zdebski, natomiast Wydziałem Humanistyczno-Pedagogicznym kierować będzie dr Katarzyna Palka. W związku z reorganizacją uczelni zmieniona została też struktura katedr w ramach obydwu wydziałów: nastąpiła likwidacja Katedry Pracy Socjalnej, Filologii Angielskiej oraz Turystyki i Rekreacji, zaś w miejsce Katedry Teoretycznych Podstaw Edukacji powstała Katedra Edukacji, Kultury i Historii.1.06.2013 r.
Wystawa "Szlachetne zdrowie…" – nauka w służbie człowieka

Wystawa była prezentowana w miesiącach VI-XI 2013 r. w holu obok biblioteki.31.05.2013 r.
Konferencja pod hasłem „Problemy socjalne - ujęcie regionalne”

31 maja 2013 r. w siedzibie uczelni odbyła się Konferencja pod hasłem „Problemy socjalne - ujęcie regionalne”, organizowana przez Katedrę Pracy Socjalnej oraz Koło Naukowe Pracy Socjalnej Wszechnicy Świętokrzyskiej. Konferencja miała na celu zaprezentowanie zagadnień z obszaru pracy socjalnej dotyczących przede wszystkim województw świętokrzyskiego i małopolskiego.

Aktywny udział w konferencji wzięli studenci naszej uczelni kierunków: Praca socjalna, Resocjalizacja i profilaktyka społeczna oraz Interwencja kryzysowa.

program konferencji11-18.05.2013 r.
Erasmus Teaching Mobility w Bułgarii

W ramach programu Erasmus Teaching Mobility prof. Teresa Giza i dr Justyna Palacz gościły w University of Shumen Episkop Konstantin Preslavski w Bułgarii. Była to pierwsza wizyta w tej uczelni partnerskiej. W ramach programu wygłoszono wykłady dla studentów oraz pracowników Wydziału Pedagogicznego na temat pedagogiki zdolności i twórczości (T. Giza) oraz pedagogiki czasu wolnego (J. Palacz). Koordynatorami wyjazdu ze strony bułgarskiej były doc. Penka Kozhuharova (Katedra Pedagogiki Ogólnej Uniwersytetu w Szumen) i mgr Irina Stoyanowa (uczelniany koordynator ds. programu Erasmus).


10-12.05.2013 r.
Świetny występ studentów Wszechnicy na Akademickich Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim

Sześć medali: cztery złote i dwa srebrne, zdobyli studenci naszej uczelni podczas AMP w kolarstwie górskim w Jeleniej Górze. Sześć medali wywalczyło troje zawodników Wszechnicy. Złoto, zarówno w wyścigu indywidualnym, jak i ze startu wspólnego, zdobyli, studiujący aktualnie na I roku studiów magisterskich na kierunku „wychowanie fizyczne”, Marek Konwa (uczestnik igrzysk olimpijskich w Londynie) oraz Katarzyna Solus-Miśkowicz. Dwa srebrne medale wywalczyła Marta Turoboś (I rok, studia licencjackie, kierunek „wychowanie fizyczne”).

W reprezentacji Wszechnicy Świętokrzyskiej, oprócz medalistów, znajdowali się również: Piotr Sztobryn, Kamil Gwiazda, Maciej Stanowicz – bardziej znani jako kolarze szosowi. Najlepiej z nich zaprezentował się Piotr, który był 33, tak w czasówce, jak i ze startu wspólnego.

Podobnie jak w latach ubiegłych, opiekunami kolarzy byli Robert i Marek Dutkiewiczowie.
W imprezie startowało około 300 studentek oraz studentów z uczelni wszystkich typów. Zawody odbywały się na bardzo trudnej trasie wytyczonej przez Maję Włoszczowską, na której rozgrywane są również zawody „Jelenia Góra Trophy Maja Włoszczowska MTB Race”. Trasa ta będzie również areną przyszłorocznych Akademickich Mistrzostw Świata w MTB Cross Country.


08.05.2013 r.
8-15 V 2013 r. - Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Już po raz dziesiąty Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje program promocji bibliotek i czytelnictwa, którego hasło brzmi:
Biblioteka przestrzenią dla kreatywnych.
Cele programu to podkreślanie roli bibliotek w poprawie jakości życia, promowanie literatury oraz zachęcanie do sięgania po książki każdego odbiorcę, bez względu na wykształcenie, wiek czy światopogląd.

Plakat Tygodnia Bibliotek 2013

Źródło: http://www.sbp.pl5-6.04.2013 r.
Udany start studentów Wszechnicy Świętokrzyskiej w Akademickich Mistrzostwach Polski w Biegach Przełajowych w Łodzi

W zimowej scenerii i ekstremalnych warunkach pogodowych rozegrano w Łodzi Akademickie Mistrzostwa Polski w biegach przełajowych. W zawodach wzięło udział około 600 studentek i studentów z 50 uczelni z całego kraju, wśród których byli najlepsi polscy biegacze.

Dużym sukcesem zakończył się występ drużyny Wszechnicy Świętokrzyskiej, w której brylowało dwóch zawodników: Łukasz Woźniak, który odniósł największy sukces w swojej karierze, zdobywając brązowy medal w biegu na 9 km, a także Dawid Kubiec, który zajął siódme miejsce w biegu na 4,5 km. Był to jego najlepszy wynik w dotychczasowych startach w ramach AMP.

Warto przypomnieć, że brązowy medalista tych mistrzostw, Łukasz Woźniak, od lutego 2013 r. trenuje pod okiem Stanisława Jaszczaka, byłego trenera Adama Kszczota – medalisty mistrzostw Europy w biegu na 800 m. Warto również zaznaczyć, że trener Jaszczak to również absolwent kierunku wychowanie fizyczne we Wszechnicy Świętokrzyskiej.

Czytaj za Echo Dnia

zobacz Album22.04.2013 r. 23 kwietnia - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to coroczne święto ustanowienne przez UNESCO w 1995 roku.
Zapraszamy na stronę internetową projektu: www.swiatowydzienksiazki.pl/III-V 2013 r.
Wystawa Uzależnienia jako dylemat współczesności

W miesiącach III-V 2013 r. prezentowana była wystawa książek pod tytułem: Uzależnienia jako dylemat współczesności
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Serwis najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej, używając: Mozilla Firefox
Copyright © 2024 Wszechnica Świętokrzyska
webmasters: