Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach w likwidacji
Godło Polski

Wszechnica Świętokrzyska

Możemy pochwalić się przeszło 27 000 absolwentów

Odbiór dokumentów

Szczegóły

Wydawanie zaświdczeń

Szczegółowe informacje

Bootstrap Slider

Kalendarium

2014 r.


27 września 2014 r.
Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2014/2015

27 września w auli uczelni JM Rektor prof. dr hab. Mieczysław Adamczyk dokonał otwarcia kolejnego roku akademickiego. Jest to już 21. rok w historii uczelni.

W uroczystości, prócz zaproszonych gości, udział wzięli również pracownicy naukowo-dydaktyczni i administracyjni uczelni, a także duże grono studentów – głównie I roku.

Podczas inauguracji studentów, którzy w ubiegłym roku akademickim uzyskali bardzo dobre wyniki w nauce JM Rektor uhonorował Stypendiami Specjalnymi „Primus inter pares”.

Jak co roku szczególnie ważnym wydarzeniem podczas uroczystości była immatrykulacja studentów I roku. W swym wystąpieniu JM Rektor zwrócił się do nich słowami: „Patrzę na Was z radością i nadzieją, że zrealizujecie swoje plany i marzenia. Pamiętajcie, droga do sukcesu życiowego nie jest łatwa. Spójrzcie na sentencję, którą przygotowałem na dzisiejszą uroczystość, zasłyszaną niegdyś od mojego dziadka. Upadłeś, powstań! Wstałeś, idź! Idziesz, biegnij! Na drodze do celu nie raz doznacie niepowodzeń. Podnoście się z nich silniejsi, bardziej kreatywni i zdeterminowani. Stawiajcie nowe, coraz bardziej ambitne cele.” Na zakończenie zaś wszystkim rozpoczynającym w tym roku studia pogratulował wyboru uczelni.

Wykład inauguracyjny na temat „Sport i turystyka w życiu i nauczaniu Świętego Jana Pawła II” wygłosił Pan prof. dr hab. Marian Bukowiec, po czym uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Omega”.
4 września 2014 r. – 150. rocznica urodzin Stefana Żeromskiego

Z okazji zbliżającej się 150. rocznicy urodzin (14 X) słynnego pisarza pracownicy biblioteki przygotowali wystawę książek. Wśród prezentowanych pozycji oprócz dzieł samego autora, znajdują się pozycje poświęcone Stefanowi Żeromskiemu i terenom na których żył i tworzył. Serdecznie zapraszamy do poznania na nowo człowieka Ziemi Świętokrzyskiej.
18.06.2014
Wystawa "Czas wolny i jego funkcje"

Od dnia 18 czerwca 2014 r. zapraszamy na wystawę książek ze zbiorów biblioteki Wszechnicy Świętokrzyskiej poświęconą czasowi wolnemu i jego funkcjom.

W holu pawilonu A obok biblioteki można również obejrzeć dokumentację fotograficzną dotyczącą form spędzania wolnego czasu na całym świecie, którą zarejestrował i wykonał dr Ignacy Janowski, wykładowca WŚ.
17 czerwca 2014 r. – obrona pracy licencjackiej na temat kariery sportowej Mirosławy Sarny

Na Wszechnicy Świętokrzyskiej trwają obrony prac dyplomowych na wszystkich kierunkach studiów, w tym na wychowaniu fizycznym. Tematy prac wielokrotnie są bardzo nowatorskie.

Miła niespodzianka spotkała naszą byłą olimpijkę i mistrzynię Europy w skoku w dal Mirosławę Sarnę, która doczekała się pracy licencjackiej na swój temat.

Pracę pt. „Sylwetka Mirosławy Sarny – uczestniczki Igrzysk Olimpijskich” napisała Małgorzata Bober. Promotorem pracy był dr Robert Dutkiewicz.
15 czerwca 2014 r. – XII Spotkania z Kulturą Żydowską

Grupa pracowników i studentów Wszechnicy Świętokrzyskiej na zaproszenie Burmistrza Chmielnika Jarosława Zatorskiego uczestniczyła w niezwykłym spektaklu kultury żydowskiej, jaki odbył się w Chmielniku w ramach XII Spotkań z Kulturą Żydowską. Podczas spotkania delegacja naszej uczelni zwiedziła wyremontowaną Synagogę. O historii i współczesności obiektu opowiedział Piotr Krawczyk, pracownik Urzędu Miasta i Gminy Chmielnik, a jednocześnie student Wszechnicy Świętokrzyskiej na kierunku turystyka i rekreacja. W Synagodze mieści się obecnie Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” imienia Majera Małego. Wnętrze synagogi zostało pieczołowicie odrestaurowane, zaś nową bimę wykonano ze szkła. Zgromadzone eksponaty i zdjęcia oddają niepowtarzalny klimat przedwojennych miasteczek Kielecczyzny. Z panującą w Synagodze atmosferą znakomicie harmonizuje wystawa malarstwa Cezarego Zdrojewskiego.


6-8 czerwca 2014 r. – sprawozdanie z działalności AZS za lata 2012-2014

Ze sprawozdania z działalności AZS za lata 2012-2014, dokonanego przez Zarząd Główny podczas XXV Zjazdu Akademickiego Związku Sportowego, który odbył się 6-8 czerwca 2014 r. w Warszawie:

- za rok akademicki 2011/2012 Wszechnica uzyskała 145 punktów i została sklasyfikowana na 11. miejscu wśród 57 uczelni niepublicznych, natomiast wśród 189 uczelni państwowych i niepaństwowych wszystkich typów (uniwersytety, politechniki, akademie wychowania fizycznego i inne) – na 90. miejscu,

- za rok akademicki 2012/2013 nasza uczelnia w klasyfikacji niepublicznych szkół wyższych zajęła 6. miejsce z wynikiem 252,5 pkt (sklasyfikowano 53 szkoły), z tą liczbą punktów w klasyfikacji generalnej znalazła się na 71. miejscu na 164 uczelnie, co w stosunku do roku poprzedniego oznacza awans o 20 miejsc.
31 maja 2014 r. – konferencja naukowa pod hasłem „Współczesne cele i zadania wychowania fizycznego w procesie edukacji dzieci i młodzieży”

Wydział Wychowania Fizycznego i Turystyki zorganizował konferencję naukową, w której specjaliści w zakresie nauk o kulturze fizycznej dyskutowali na temat aktywności ruchowej dzieci i młodzieży oraz miejsca wychowania fizycznego w procesie kształcenia przyszłych nauczycieli. Konferencję objął swoim patronatem Jego Magnificencja Rektor Wszechnicy Świętokrzyskiej prof. dr hab. Mieczysław Adamczyk.


16-18 maja 2014 r.

Udany występ reprezentacji Wszechnicy w Akademickich Mistrzostwach Polski w kolarstwie górskim w Jeleniej Górze


W strugach deszczu i błocie około 300 zawodniczek i zawodników z uczelni z całego kraju walczyło przez 2 dni na trasie wytyczonej przez Maję Włoszczowską w Parku Paulinum w Jeleniej Górze.

Bohaterem mistrzostw był Marek Konwa, student II roku studiów magisterskich na kierunku wychowanie fizyczne  Wszechnicy Świętokrzyskiej, który w AMP triumfował już po raz czwarty, zdobywając złote medale zarówno w jeździe indywidualnej, jak i ze startu wspólnego. Dwa srebra, podobnie jak w roku ubiegłym, wywalczyła Marta Turoboś z II roku studiów licencjackich na wychowaniu fizycznym we Wszechnicy.

Dobrze spisała się również inna studentka naszej uczelni, Katarzyna Pawłowska, uczestniczka igrzysk olimpijskich w Londynie, specjalizująca się w kolarstwie torowym i szosowym, która w Jeleniej Górze zajęła 13. miejsce w jeździe indywidualnej i 6. ze startu wspólnego.

Wyniki obu zawodniczek pozwoliły na sklasyfikowanie Wszechnicy Świętokrzyskiej na piątym miejscu w kategorii kobiet. Jeszcze lepiej spisał się zespół męski, w którym oprócz Marka Konwy pojechali: Adrian Kucharek, Piotr Sztobryn i Maciej Stanowicz. W tej kategorii Wszechnica znalazła na wysokim, trzecim miejscu w kraju.12-16.05.2014 r.

Program Erasmus: pracownicy Wszechnicy z wizytą na Uniwersytecie w Huelvie


W dniach 12-16 maja 2014 pracownicy naszej uczelni, dr Katarzyna Palka, Dziekan Wydziału Humanistyczno-Pedagogicznego oraz mgr Katarzyna Wesołowska, zajmująca się organizacją kształcenia ustawicznego we Wszechnicy, odwiedziły Uniwersytet w Huelvie w Hiszpanii.

Wyjazd zorganizowany został w ramach programu Erasmus. Celem wizyty była wymiana doświadczeń w zakresie prowadzonych kierunków studiów, a także form doskonalących (szkoleń, kursów) oraz studiów podyplomowych.


9 maja 2014 r.

Pokaz filmu dokumentalnego pt. „Punkt Oparcia”, w reżyserii Anny Ferens, przygotowany według pomysłu Posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika

W piśmie do uczelni Poseł Bogusław Sonik napisał: W latach 1980-1989 Parlament Europejski uchwalił 87 rezolucji dotyczących obrony praw człowieka, w tym 37 dotyczyło Europy Wschodniej. Miały one działania długoterminowe – dawały poczucie bezpieczeństwa oraz sprawiały, iż żaden dyktator nie mógł „spać spokojnie”.

„Punkt Oparcia” to pasjonująca opowieść o tym, jak w latach 80. Parlament Europejski upomniał się o wolność dla więźniów politycznych i swobody demokratyczne w Polsce i innych krajach bloku sowieckiego.


27 kwietnia i 9 maja 2014 r. – „Praca z jednostkami wykluczonymi społecznie” warsztaty dla studentów

Studentki i studenci z I roku studiów magisterskich na kierunku pedagogika ze specjalnością interwencja kryzysowa oraz II roku pracy socjalnej wzięli udział w warsztatach szkoleniowych na temat „Praca z jednostkami wykluczonymi społecznie. Bezdomność jako kwestia społeczna i streetworking jako metoda pracy z osobami bezdomnymi”. Zajęcia poprowadził streetwoker mgr Adam Gumowski, wolontariusz Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta w Kielcach. Warto przypomnieć, że Pan Adam jest absolwentem naszej uczelni.

Celem warsztatów było zapoznanie studentów od strony praktycznej z pracą organizacji i instytucji zajmujących się wsparciem osób wykluczonych, ze szczególnym uwzględnieniem roli streetwokera w procesie pomocowym. Prowadzący wraz z uczestnikami na podstawie analizy indywidualnych przypadków dokonali analizy potrzeb osób bezdomnych oraz metod redukcji szkód. Omówiono rolę współpracy i współdziałania streetwokera w środowisku lokalnym, z instytucjami administracji państwowej i organizacjami pozarządowymi.25 kwietnia 2014 r. – Program Erasmus: wykład z zakresu psychologii edukacyjnej

Professor Ioana Todor z Uniwersytetu w Alba Iulia w Rumunii wygłosiła wykład pt. ‘Cognitive inhibition and implications in teaching and school counselling’. Prof. I. Todor odwiedziła naszą uczelnię w ramach Programu Erasmus.11 kwietnia 2014 r. – nominacja profesorska dla prof. dr hab. Anny Marchewki

W Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyła się uroczystość wręczenia nominacji profesorskich 67 osobom reprezentującym różne środowiska naukowe z całej Polski. Prezydent Polski Bronisław Komorowski wręczył nominacje i pogratulował mianowanym profesorom uzyskanego sukcesu.

W grupie nowych profesorów znalazła się profesor dr hab. Anna Marchewka, kierownik Katedry Fizjoterapii w naszej uczelni.

Dr hab. Anna Marchewka uzyskała tytuł naukowy profesora zwyczajnego nauk o kulturze fizycznej postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 27 marca 2014 roku.5 kwietnia oraz 10 maja 2014 r.
„Twoja krew – moje życie”>

Studenci i pracownicy Wszechnicy Świętokrzyskiej, a także okoliczni mieszkańcy uczestniczyli w poborze krwi zorganizowanym przez uczelnię wspólnie z Rejonowym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. W dwóch edycjach akcji udało się pozyskać łącznie 16 litrów.

5 kwietnia 7 litrów krwi oddało piętnastu krwiodawców, natomiast 10 maja, z grona 21 pracowników i studentów naszej uczelni, które zadeklarowały chęć oddania krwi, zakwalifikowanych zostało 18 osób. Pobrano od nich 9 litrów życiodajnego leku.

Akcja zorganizowana przed budynkiem uczelni była szeroko propagowana przez władze uczelni oraz nauczycieli akademickich i spotkała się z dużym zainteresowaniem studentów. Na chętnych do oddania krwi przed budynkiem uczelni czekał specjalistyczny autobus.

Rektor uczelni prof. dr hab. Mieczysław Adamczyk wielokrotnie podkreślał, jak ważne jest niesienie bezinteresownej pomocy i dzielenie się drogocennym darem, jakim jest krew. JM Rektor podziękował wszystkim krwiodawcom za aktywny udział w akcji, podkreślając, że jest to lek ratujący życie, którego niczym nie można zastąpić. Jedynym źródłem są ludzie. Oddając krew ratujemy zdrowie i życie drugiego człowieka. Stanisław Dzikowski, wiceprezes Oddziału Rejonowego PCK w Kielcach, który był współorganizatorem akcji, wyraził uznanie dla osób, które dołączają do licznej rzeszy krwiodawców i bezinteresownie oddają cząstkę siebie potrzebującym.4 kwietnia 2014 r.
Seminarium naukowe na temat: Możliwości i bariery readaptacji społecznej osób wykluczonych i nieprzystosowanych społecznie

Katedra Resocjalizacji i Naukowe Koło Penitencjarne Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach zorganizowały seminarium naukowe, którego celem była wymiana doświadczeń praktyków zaangażowanych bezpośrednio w proces resocjalizacji i readaptacji społecznej osób niedostosowanych społecznie oraz przedstawicieli nauki prowadzących badania dotyczące skuteczności oddziaływań wychowawczych i resocjalizacyjnych stosowanych wobec osób nieprzystosowanych społecznie. Seminarium adresowane było do osób zainteresowanych zagadnieniami resocjalizacji, terapii i szeroko rozumianej profilaktyki społecznej. Zamierzeniem organizatorów było stworzenie warunków do interdyscyplinarnej dyskusji nad badanymi zjawiskami31 marca 2014 r.
Wizyta w Liceum Ogólnokształcącym w Bodzentynie

Pracownicy naszej uczelni gościli w Liceum Ogólnokształcącym im. Józefa Szermentowskiego w Bodzentynie, prezentując ofertę edukacyjną Wszechnicy Świętokrzyskiej oraz zachęcając maturzystów do podjęcia studiów.

Mgr Monika Krzemińska przedstawiła prezentację multimedialną na temat uczelni i jej atutów. Następnie dr Katarzyna Palka, dziekan Wydziału Humanistyczno-Pedagogicznego podkreśliła szczególne znaczenie kształcenia w zakresie języka angielskiego, którego dobra znajomość jest obecnie wymogiem koniecznym na rynku pracy.

Dr Monika Łodej oraz dr Sylwester Łodej, nauczyciele akademiccy, prowadzący na co dzień zajęcia ze studentami filologii angielskiej, zorganizowali dla uczniów szkoły warsztaty z języka angielskiego. Spotkały się one z dużym zainteresowaniem maturzystów, przygotowujących się aktualnie do egzaminu dojrzałości z tego języka.

Szczerą radość z uzyskanych nagród wywołał konkurs z wiedzy o sportowcach studiujących we Wszechnicy, zorganizowany przez mgr. Marka Dutkiewicza, głównego specjalistę ds. wychowania fizycznego, sportu i turystyki w naszej uczelni.17 marca 2014 r.
Nie żyje Marek Galiński

W podkieleckich Brzegach zginął Marek Galiński, student II roku studiów magisterskich na kierunku wychowanie fizyczne, czterokrotny olimpijczyk i trener kolarstwa górskiego.

Marek Galiński był najbardziej utytułowanym polskim kolarzem górskim. Czterokrotnie uczestniczył w Igrzyskach Olimpijskich (Atlanta, Sydney, Ateny, Pekin). Był wielokrotnym reprezentantem Polski na mistrzostwach świata i Europy. Dziewięciokrotnie zdobywał tytuł mistrza Polski w cross country (2000, 2004-2011) i czterokrotnie w maratonie MTB (2006-2007, 2009-2010), Dziesięciokrotnie wygrywał klasyfikację generalną Grand Prix MTB, był trzecim zawodnikiem mistrzostw Polski w kolarstwie. Na igrzyska olimpijskie w Londynie pojechał już jako trener reprezentacji Polski kobiet. Ostatnio prowadził kolarską reprezentację Rosji.

Marek Galiński był związany z Wszechnicą Świętokrzyską od kilku lat. Po ukończeniu studiów licencjackich na wychowaniu fizycznym podjął naukę na studiach magisterskich na tym kierunku.

Mimo wielu sukcesów pozostał skromny, zawsze życzliwy, koleżeński. Chętnie dzielił się swoimi doświadczeniami, nie tylko sportowymi, ale też życiowymi. Imponował olbrzymią, wszechstronną wiedzą. Będziemy wspominali jego spokój i opanowanie w każdej, najtrudniejszej nawet sytuacji. W swojej grupie studenckiej pozostawił puste miejsce, niemożliwe do wypełnienia…10-16 marca 2014 r.
Program Erasmus

Prof. Teresa Giza i dr Justyna Palacz gościły w ,,1 Decembrie 1918” University of Alba Iulia w Rumunii.

Zgodnie z programem wizyty, wygłoszono wykłady dla studentów oraz pracowników Katedry Pedagogiki, Psychologii i Dydaktyki na temat pedagogiki zdolności (prof. T. Giza) oraz pedagogiki czasu wolnego (dr J. Palacz). Koordynatorami wyjazdu ze strony rumuńskiej byli dr Teodora Popescu (dyrektor Centrum ds. Współpracy Międzynarodowej) oraz dr Daniel Melinte (koordynator ds. stosunków międzynarodowych). Wizyta została zorganizowana w czasie międzynarodowego tygodnia szkoleń dla pracowników programu Erasmus oraz warsztatów eksploracyjnych dotyczących problemów szkolnictwa wyższego. W ubiegłym roku akademickim dwoje studentów z Alba Iulii odbywało u nas praktyki zawodowe.listopad 2013 – kwiecień 2014
Cykl spotkań studentów pedagogiki w areszcie śledczym w Kielcach

Studenci kierunku pedagogika o specjalności pedagogika resocjalizacyjna i sądowa (studia I stopnia), resocjalizacja i profilaktyka społeczna (studia II stopnia) oraz członkowie Naukowego Koła Penitencjarnego Wszechnicy Świętokrzyskiej realizowali część zajęć dydaktycznych objętych programem kształcenia na terenie Aresztu Śledczego w Kielcach.

Cykl spotkań odbył się w ramach porozumienia zawartego między uczelnią i placówką penitencjarną. Opiekunem grup studenckich ze strony Wszechnicy była dr Eliza Mazur, natomiast ze strony Aresztu Śledczego zastępca dyrektora ppłk Krzysztof Czekaj.

Celem zajęć było przede wszystkim zapoznanie studentów z organizacją przyjęć osadzonych do aresztu śledczego, porządkiem wewnętrznym zakładu, zasadami rozmieszczania tymczasowo aresztowanych w celach mieszkalnych, zasadami udzielania pomocy postpenitencjarnej oraz metodami i technikami pracy w instytucji typu zamkniętego.

Na terenie Oddziału Terapeutycznego dla Skazanych z Niepsychotycznymi Zaburzeniami Psychicznymi lub Upośledzonych Umysłowo studenci mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych ze skazanymi, realizującymi ideę twórczej resocjalizacji.

Rektor Wszechnicy Świętokrzyskiej prof. dr hab. Mieczysław Adamczyk udzielił wsparcia finansowego na zakup materiałów potrzebnych do wykorzystania arteterapii jako metody wspomagającej resocjalizację.marzec 2014 r.
Wszechnica na targach edukacyjnych

Jak co roku zaprezentowaliśmy ofertę edukacyjną i wydawniczą naszej uczelni podczas targów i spotkań edukacyjnych organizowanych w różnych ośrodkach w kraju. W tym roku byliśmy w Radomiu (4 marca 2014 r.), Krakowie (22 marca 2014 r.), Końskich, Skarżysku-Kamiennej i Starachowicach (17-19 marca 2014 r.) oraz w Kielcach (26-28 marca 2014 r.). Oferta Wszechnicy Świętokrzyskiej cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających.

Podczas targów edukacyjnych w Kielcach szczególne emocje wśród młodzieży wzbudziła możliwość spotkania z zawodnikami Korony Kielce, studentami naszej uczelni: Pawłem Sobolewskim i Piotrem Malarczykiem. Do studiowania na Wszechnicy zachęcali swoich młodszych kolegów również studenci studiów stacjonarnych na kierunku wychowanie fizyczne.


Serwis najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej, używając: Mozilla Firefox
Copyright © 2024 Wszechnica Świętokrzyska
webmasters: