Odbiór dokumentów
Wydawanie zaświdczeń
Ostatnia aktualizacja 22 kwietnia 2017 r.
Kwiecień to Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu. „Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na Temat Autyzmu mają (…) zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności. (…) Pomóżmy im zrealizować swój potencjał i sprawmy, by mogli oni korzystać z istniejących możliwości oraz cieszyć się dobrobytem – jest to ich prawo przyrodzone” – podkreślił w swoim przesłaniu Sekretarz Generalny ONZ, Ban Ki-moon (źródło: Fundacja Synapsis).
Fundacja Synapsis od kilku już lat organizuje kampanię społeczną pod hasłem „Nie bądź zielony w temacie autyzmu. W kwietniu bądź niebieski”. W jej ramach organizowane są różne przedsięwzięcia mające na celu przede wszystkim edukację społeczną. Nasza Uczelnia po raz drugi zaangażowała się w te działania. W dniu 8 kwietnia 2017 r. członkowie Interdyscyplinarnego Koła Naukowego „Humanitas” zorganizowali na terenie uczelni projekcję filmu Max i Molly oraz warsztaty dla studentów: Monotypia żelowa – na niebiesko dla autyzmu.
Film reżysera Adama Elliota (nagrodzonego Oscarem za obraz „Harvi Krumpet”) to przepiękna opowieść o przyjaźni Mary Daisy Dinkle, zahukanej ośmiolatki z nadwagą i pryszczami z przedmieść Melbourne z 40-letnim Maksem Horowitzem z Nowego Jorku, chorobliwie nieśmiałym obżartuchem, rzadko opuszczającym swoje mieszkanie, który cierpi na zespół Aspargera (łagodna odmiana autyzmu). Ich przyjaźń rozpoczęła się, gdy Mary zaintrygowana opowieścią o tym, że niemowlęta w Australii znajduje się na dnie kufla z piwem – postanawia dowiedzieć się więcej o sposobach prokreacji w innych krajach. Pisze więc list do wybranej przypadkowo osoby. Wspólna korespondencja na zawsze odmieni życie obojga bohaterów (na podstawie: Filmweb).
Warsztaty poprowadził mgr Konrad Mazur. Ich celem było tworzenie monotypów (z symbolem autyzmu) przy pomocy płytek żelowych oraz farb o różnych odcieniach błękitu. Ta metoda pracy wykorzystywana jest w arteterapii m. in. osób z zaburzeniami spectrum autyzmu.
Całej akcji towarzyszyły niebieskie balony, którymi udekorowano Uczelnię.