Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach w likwidacji
Godło Polski

Wszechnica Świętokrzyska

Możemy pochwalić się przeszło 27 000 absolwentów

Odbiór dokumentów

Szczegóły

Wydawanie zaświdczeń

Szczegółowe informacje

Bootstrap Slider

Galeria - 15 czerwca 2014 r. – XII Spotkania z Kulturą ŻydowskąGrupa pracowników i studentów Wszechnicy Świętokrzyskiej na zaproszenie Burmistrza Chmielnika Jarosława Zatorskiego uczestniczyła w niezwykłym spektaklu kultury żydowskiej, jaki odbył się w Chmielniku w ramach XII Spotkań z Kulturą Żydowską. Podczas spotkania delegacja naszej uczelni zwiedziła wyremontowaną Synagogę. O historii i współczesności obiektu opowiedział Piotr Krawczyk, pracownik Urzędu Miasta i Gminy Chmielnik, a jednocześnie student Wszechnicy Świętokrzyskiej na kierunku turystyka i rekreacja. W Synagodze mieści się obecnie Ośrodek Edukacyjno-Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” imienia Majera Małego. Wnętrze synagogi zostało pieczołowicie odrestaurowane, zaś nową bimę wykonano ze szkła. Zgromadzone eksponaty i zdjęcia oddają niepowtarzalny klimat przedwojennych miasteczek Kielecczyzny. Z panującą w Synagodze atmosferą znakomicie harmonizuje wystawa malarstwa Cezarego Zdrojewskiego.

Dalsza część spotkania miała miejsce na Cmentarzu Żydowskim (nowym) przy ul. Mruczej. Modlitwę za zmarłych (kadisz) odczytał sam patron synagogi czyli Majer Mały, który mimo sędziwego wieku po raz kolejny przyjechał z Izraela do Chmielnika. Nie mogło na kirkucie zabraknąć Leopolda Kozłowskiego (nazywanego ostatnim klezmerem Galicji) oraz burmistrza Chmielnika Jarosława Zatorskiego.

Następnie w miejscowym kościele odbyło się Nabożeństwo Ekumeniczne, gdzie w języku polskim, hebrajskim i angielskim modlono się za dawnych mieszkańców Chmielnika. Po nabożeństwie zebrani wysłuchali koncertu muzyki poważnej, prowadzonego przez Artura Jaronia, dyrektora Zespołu Szkół Muzycznych w Kielcach, po czym złożyli kwiaty pod drzewem pamięci przy Synagodze.

W godzinach popołudniowych i wieczornych na Rynku rozbrzmiewała muzyka żydowska. Zebrani obserwowali przebieg Młodzieżowego Konkursu Piosenki Żydowskiej, wysłuchali koncertu pt. „Wokół Anatewki”, przyglądali się warsztatom tanecznym. Z niecierpliwością oczekiwano występu znanego w kraju zespołu tanecznego „Kamena”, laureata Festiwalu w Berlinie, który z powodzeniem występował również w Izraelu. Nastąpiło również rozstrzygnięcie konkursu „Nasi sąsiedzi – Żydzi”. Finałem XII Spotkań z Kulturą Żydowską był koncert zespołu „Chmielnikers”.

Atrakcyjności i szczególnego kolorytu dodały imprezie stragany, na których prezentowano osiągnięcia lokalnego rękodzieła i malarstwa, a także oferowano przysmaki kuchni żydowskiej.

Serwis najlepiej przeglądać w rozdzielczości 1024x768 lub wyższej, używając: Mozilla Firefox
Copyright © 2024 Wszechnica Świętokrzyska
webmasters: