W piśmie do uczelni Poseł Bogusław Sonik napisał: W latach 1980-1989 Parlament Europejski uchwalił 87 rezolucji dotyczących obrony praw człowieka, w tym 37 dotyczyło Europy Wschodniej. Miały one działania długoterminowe – dawały poczucie bezpieczeństwa oraz sprawiały, iż żaden dyktator nie mógł „spać spokojnie”.
„Punkt Oparcia” to pasjonująca opowieść o tym, jak w latach 80. Parlament Europejski upomniał się o wolność dla więźniów politycznych i swobody demokratyczne w Polsce i innych krajach bloku sowieckiego.
Posła do Parlamentu Europejskiego Bogusława Sonika reprezentował Wojciech Pogan z Biura Poselskiego w Krakowie. W imieniu Jego Magnificencji Rektora Wszechnicy Świętokrzyskiej, prof. dr. hab. Mieczysława Adamczyka, gościa powitała Dziekan Wydziału Humanistyczno-Pedagogicznego dr Katarzyna Palka. W spotkaniu uczestniczyli głównie studenci kierunku pedagogika. Projekcja filmu połączona była z dyskusją na temat obrony praw człowieka.
Spotkanie stanowiło nawiązanie do hasła „Nauka to wolność”, zaproponowanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Hasło to łączy organizowane w polskich uczelniach obchody rocznicowe, związane z dziesięcioleciem członkostwa naszego kraju w Unii Europejskiej oraz 25 rocznicą wyborów z dnia 4 czerwca 1989 r.