Edukacja i rehabilitacja osób z niepełnosprawnością intelektualną (Oligofrenopedagogika)

Uczelnia nie prowadzi rekrutacji na te studia podyplomowe, na rok akademicki 2019/2020.

Oferta kierowana do osób posiadających przygotowanie pedagogiczne do wykonywania zawodu nauczyciela (uzyskane w ramach wyższych lub podyplomowych, bądź w formie kursu kwalifikacyjnego w zakresie przygotowania pedagogicznego).

Celem studiów jest umożliwienie nauczycielom uzyskania kwalifikacji do prowadzenia zajęć edukacyjnych, rewalidacyjno-wychowawczych oraz rewalidacyjnych (oligofrenopedagogika) z uczniem posiadającym orzeczenie o niepełnosprawności intelektualnej w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym na różnych poziomach edukacji, a także prowadzenia zajęć rewalidacyjnych z osobami z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu głębokim.

W trakcie cyklu kształcenia, obejmującego również praktyki zawodowe, absolwenci uzyskają wiedzę i umiejętności w zakresie rozpoznawania możliwości, potrzeb, ograniczeń rozwojowych i edukacyjnych swoich podopiecznych. Absolwenci uzyskują kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w placówkach specjalnych (przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe), specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz placówkach oświatowych ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi.

Warunkiem zaliczenia studiów jest przygotowanie pracy końcowej.

3 semestry (470 godz., w tym 120 godz. praktyk zawodowych).
Słuchacz może uzyskać zaliczenie praktyki, o ile jest zatrudniony na stanowisku zgodnym z zakresem merytorycznym studiów podyplomowych.