OCENA I MONITORING W SPORCIE

Ostatnia aktualizacja 20 marca 2019 r.

9 marca 2019 r. odbył się wykład nt. Ocena wysiłku fizycznego oraz monitorowanie treningu sportowego dla studentów wychowania fizycznego I i II stopnia, zorganizowany przez Wydział Wychowania Fizycznego i Turystyki, tradycyjnie połączony z warsztatami praktycznymi.

Zajęcia poprowadził dr Łukasz Oleksy, absolwent naszej uczelni, który omówił podstawowe zagadnienia związane z oceną oraz procesem monitoringu w sporcie.

W trakcie wykładu oraz pokazu zostały szczegółowo przedstawione i omówione:

• monitoring treningu, meczu, rozgrywek, obciążeń treningowych i meczowych,
  • wskaźniki acute: chronic workload ratio oraz Tuck Jump Assessment.

Jest to obecnie gorące zagadnienie w kontekście prewencji urazów i poprawy wyniku sportowego.

Acute: chronic workload ratio jest wskaźnikiem stosowanym do predykcji wystąpienia urazu przeciążeniowego na podstawie historii obciążeń treningowych.

Tuck Jump Assessment jest prostym testem umożliwiającym identyfikację dysbalansu nerwowo-mięśniowego i ryzyka urazu typu zerwane ACL.

Na uwagę zasługuje fakt, że tego typu spotkania cieszą się ogromną popularnością i stwarzają studentom możliwość poszerzenia swojej wiedzy oraz umiejętności.