WARSZTATY PRAKTYCZNE DLA STUDENTÓW WYCHOWANIA FIZYCZNEGO

Ostatnia aktualizacja 12 kwietnia 2018 r.

23 marca 2018 r., w ramach współpracy pomiędzy Wszechnicą Świętokrzyską a Szkołą Podstawową nr 39 w Kielcach, odbył się wykład połączony z warsztatami praktycznymi nt. Ocena ryzyka urazu, ocena oraz kształtowanie cech motorycznych w sportach zespołowych. Szkolenie poprowadził mgr Łukasz Oleksy, fizjoterapeuta, absolwent Wszechnicy.

W trakcie zajęć zostało przedstawione kompleksowe podejście do oceny w sporcie. Prelegent omówił i zaprezentował następujące metody oceny motoryczności podstawowej i wyznaczania ryzyka urazu: Y Balance test oraz Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability test. Uczestnicy warsztatów mogli też zapoznać się z propozycją wykorzystania testów motorycznych dla potrzeb oceny motorycznej zawodników.

Następnie prowadzący omówił testy wykorzystywane w profilowaniu motoryczności ukierunkowanej: sprint na odległości 30 metrów, z odcinkowym pomiarem czasu 5 m, 10 m i 30 m, a także testy skoczności/mocy Squat Jump (SJ) oraz Counter Movement Jump (CMJ).

Wszystkie testy zostały zaprezentowane w formie praktycznej na grupie uczniów SP nr 39, którzy są jednocześnie zawodnikami w drużynie piłki ręcznej. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii, rejestrowane wyniki były prezentowane w czasie rzeczywistym w Internecie.

Linki do uzyskanych wyników: