Szkolenie oraz warsztaty praktyczne
Prewencja urazów w sporcie i rehabilitacji

Ostatnia aktualizacja 10 listopada 2016 r.

W minioną sobotę, 5 listopada br, odbyło się kolejne szkolenie dla studentów wychowania fizycznego oraz fizjoterapii, zorganizowane przez Wydział Wychowania Fizycznego i Turystyki.

Szkolenie tradycyjnie połączone było z warsztatami praktycznymi. Zajęcia poprowadził Łukasz Oleksy, instruktor firmy szkoleniowej Functional Movement Polska, który omówił podstawowe zagadnienia, dotyczące Functional Movement System (FMS).

Metoda ta to jeden ze sposobów oceny jakościowej wzorców ruchowych, które są fundamentalne dla ruchu człowieka. Oceniając podstawowe wzorce ruchowe, możemy zidentyfikować ograniczenia i występujące asymetrie, które wpływają na czynności dnia codziennego oraz aktywność ruchową i sportową. Dzięki ocenie FMS można wskazać działania korygujące, które przywracają koordynację nerwowo-mięśniową.

Po zakończonej prezentacji multimedialnej odbyły się warsztaty praktyczne, gdzie studenci mogli dokonać oceny zaburzeń układu ruchu, wykonując 7 podstawowych zadań ruchowych:

• pełny przysiad,
  • przysiad w wykroku,
  • ocena ruchomości obręczy barkowej,
  • aktywne uniesienie wyprostowanej nogi,
  • wyprost kończyn górnych z leżenia przodem (tzw. pompka),
  • test stabilności rotacyjnej tułowia.

Wszystkie zadania ruchowe podlegały ocenie w skali 0 do 3. Wyniki przeprowadzonych badań zostały poddane analizie i szczegółowo omówione.

Na uwagę zasługuje fakt, że tego typu warsztaty praktyczne cieszą się ogromną popularnością i stwarzają studentom możliwość poszerzenia swojej wiedzy oraz umiejętności. Na zakończenie wszyscy otrzymali certyfikaty uczestnictwa.