Seminarium naukowe nt.
Resocjalizacja i bezpieczeństwo publiczne –
wybrane aspekty prawne, społeczne i pedagogiczne

W niedzielę 19 kwietnia 2015 r. na Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach, w ramach ogólnopolskiej akcji „Miesiąc Wiedzy na Temat Autyzmu”, obchodzony był Dzień Autyzmu. Inicjatorem przedsięwzięcia było Interdyscyplinarne Koło Naukowe „Humanitas”. Członkowie Koła Małgorzata Serwicka, Aneta JabłońskaRafał Pacanowski wraz z opiekunem dr Agnieszką Walendzik-Ostrowską zorganizowali stoisko, przy którym zainteresowani mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat autyzmu i zespołu Aspergera.

Oprócz udzielania odpowiedzi na pytania odwiedzających, rozdawane były ulotki przygotowane przez Fundację SYNAPSIS z Warszawy, z którą Koło podjęło współpracę, a także samodzielnie przygotowane błękitne wstążeczki symbolizujące solidarność z osobami dotkniętymi autyzmem i ich rodzinami. Stoisko funkcjonowało w godzinach od 8.30 do 13.30. W tym czasie odwiedziło je kilkudziesięciu studentów oraz liczne grono kadry naukowej Uczelni. Przez cały czas odbywała się także projekcja filmu pokazującego świat widziany oczyma osób z autyzmem.

„Cieszymy się, że mogliśmy włączyć się w to ważne przedsięwzięcie. Promowanie wiedzy na temat autyzmu jest niezwykle istotne, z uwagi na coraz częstsze jego występowanie w społeczeństwie” – podkreśliła Małgorzata Serwicka, przewodnicząca Koła. – „Uważam, że takie stoiska informacyjne powinny być organizowane możliwie jak najczęściej i w jak największej ilości miejsc, ponieważ wiedza ogólna na temat tego zaburzenia jest rzeczywiście bardzo mała. Statystykę tę poprawiają nieco studenci pedagogiki, jednak i to w mojej ocenie jest niewystarczające” – stwierdził Rafał Pacanowski, wiceprzewodniczący Koła. – „Ponieważ Władze Uczelni w osobie Pana Rektora prof. Mieczysława Adamczyka są niezwykle przychylne tego rodzaju inicjatywom, z pewnością zorganizujemy w przyszłości niejedno takie spotkanie” – zapowiada Aneta Jabłońska, wiceprzewodnicząca Koła.

Zapoznaj się z programem konferencji