Rekrutacja na rok akademicki 2023/2024

Edukacja i rewalidacja osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu

Uczelnia nie prowadzi rekrutacji na te studia podyplomowe, na rok akademicki 2023/2024.

Studia podyplomowe kierowane są do absolwentów studiów wyższych I i II stopnia posiadających przygotowanie pedagogiczne (m.in. do nauczycieli, pedagogów, psychologów, wychowawców świetlic szkolnych, pracowników poradni psychologiczno-pedagogicznych, pracowników placówek świadczących opiekę dzienną i całodobową dla osób z ASD), chcących uzyskać kwalifikacje do pracy z dziećmi, młodzieżą oraz osobami dorosłymi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (w tym z Zespołem Aspergera).

W przypadku kandydatów chcących podjąć pracę w placówkach oświatowych (jako nauczyciel w klasie integracyjnej) od kandydatów na studia podyplomowe wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji nauczycielskich.

Program studiów został oparty na wytycznych zawartych w Rozporządzeniu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 17 stycznia 2012 r. W sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela.

Absolwenci uzyskują uprawnienia do prowadzenia zajęć edukacyjnych i rewalidacyjnych z uczniami z zaburzeniami spektrum autyzmu w placówkach oświatowych ogólnodostępnych (nauczyciel w klasie integracyjnej) oraz w innych ośrodkach zajmujących się edukacją i rewalidacją osób z zaburzeniami spektrum autyzmu (w tym z Zespołem Aspergera).

Celem studiów jest umożliwienie osobom posiadającym przygotowanie pedagogiczne uzyskanie kompetencji do prowadzenia zajęć edukacyjnych i wychowawczych w placówkach realizujących kształcenie na różnych poziomach edukacyjnych oraz rehabilitację dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD).

W trakcie cyklu kształcenia, obejmującego również praktyki zawodowe, absolwenci uzyskają wiedzę i umiejętności w zakresie rozpoznawania możliwości, potrzeb, ograniczeń rozwojowych i edukacyjnych swoich podopiecznych. Uzyskają kompetencje praktyczne, które umożliwią dostosowanie warunków edukacyjnych i rewalidacyjnych do potrzeb i możliwości podopiecznych.

Szczegółowo zdobyta przez słuchaczy wiedza będzie obejmować następujące obszary:
  • specyfikę psychofizycznego i społecznego funkcjonowania osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu;
  • metody diagnozy funkcjonalnej sprawności percepcyjno-motorycznych i poznawczych osób z ASD;
  • metodyki nauczania i wychowania uczniów z zaburzeniami ze spektrum autyzmu;
  • metody wspomagania rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych z zaburzeniami ze spektrum autyzmu;
  • metody i techniki oddziaływania rewalidacyjno-edukacyjnego w środowisku rodzinnym, szkolnym i pozaszkolnym.
Absolwent studiów podyplomowych nabędzie umiejętności:
  • dostosowania diagnozy pedagogicznej do potrzeb i możliwości osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu;
  • konstruowania indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych, rewalidacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych oraz prowadzenia dokumentacji w tym zakresie;
  • organizowania i realizowania procesu edukacyjno-rewalidacyjnego w placówkach ogólnodostępnych z oddziałami integracyjnymi na poziomie przedszkolnym i szkolnym;
  • organizowania i realizowania zajęć edukacyjno-rewalidacyjnych dla osób dorosłych z ASD;
  • stosowania skutecznych i optymalnych metod oraz technik edukacyjno-terapeutycznego oddziaływania w środowisku rodzinnym, szkolnym i pozaszkolnym;
  • stosowania w procesie edukacyjno-rewalidacyjnym nowoczesnych środków przekazu informacji;
  • analizowania, interpretowania i wykorzystywania posiadanej wiedzy w praktyce;
  • współpracy z innymi specjalistami zajmującymi się osobami z ASD.
W zakresie zdobytych kompetencji społecznych absolwent będzie prezentował:
  • postawę szacunku dla innych i wrażliwości społecznej;
  • postawę twórczego rozpoznawania i rozwiązywania problemów.

Możliwość zatrudnienia:

• Przedszkola i szkoły ogólnodostępne oraz integracyjne lub realizujące kształcenie w formie integracji (z oddziałami integracyjnymi)*
  • Ośrodki rewalidacyjno-edukacyjno-wychowawcze
  • Warsztaty terapii zajęciowej
  • Domy dziennego pobytu
  • Inne placówki świadczące opiekę dzienną i całodobową dedykowaną osobom (dzieciom i dorosłym) z ASD

• * w przypadku placówek oświatowych od absolwenta studiów podyplomowych wymagane jest posiadanie odpowiednich kwalifikacji (nauczycielskich) przewidzianych odrębnymi przepisami

3 semestry (370 godz., oraz 120 godz. praktyk zawodowych)

Warunkiem ukończenia studiów podyplomowych jest uzyskanie zaliczeń z wszystkich objętych planem studiów przedmiotów, zaliczenie 120 godzin praktyki zawodowej oraz przygotowanie pracy końcowej.

Dokumentem potwierdzającym uzyskane kwalifikacje jest zgodne ze wzorem ministerialnym.

Centrum Kształcenia Ustawicznego

Pawilon B, pokój 08